Aktualności

Liturgia Męki Pańskiej

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył dziś wieczornej Liturgii Męki Pańskiej. W świątyni tłumnie zgromadzili się mieszkańcy Krakowa oraz pielgrzymi. Homilię wygłosił ks. Dariusz Guziak. Powiedział on, że adoracja krzyża, podczas której wierni podchodzą aby go ucałować to nie jest jakiś pobożny zwyczaj, ale coś więcej, czyli wyznanie w Chrystusie ukrzyżowanym Jezusa Zbawiciela.

-Zbliżając się do krzyża każdy z nas przynosi swój własny krzyż. Dla kogoś krzyżem jest małżeństwo, dla kogoś kapłaństwo, dla kogoś innego życie zakonne, czy choroba lub cierpienie. Mówimy, że każdy ma swój krzyż i jest to ogromna prawda– wyjaśniał ks. Guziak.

Jego zdaniem w liturgii wielkopiątkowej wierni są zaproszeni do tego, by przyjść z własnym krzyżem do Jezusa i powiedzieć ”oto przyjmuję ten krzyż, który został mi dany”.

– Przyjmuję to znaczy go akceptuję, dlatego że mamy to doświadczenie dwóch tysięcy lat Kościoła, wiemy ze ten krzyż, który jest przyjęty z miłością i akceptowany, sprawia, że staje się krzyżem chwalebnym, który doprowadza nas do zmartwychwstania, do zbawienia – podkreślił duchowny.

– Krzyż dla nas staje się mocą i mądrością. Przyjęty, akceptowany sprawia, że mamy siłę go udźwignąć mocą Jezusa Chrystusa. Staje się dla nas mądrością dlatego nie osądzamy Boga, nie osądzamy braci, nie osądzamy siebie nawzajem, ale całkowicie oddajemy się w ręce Pana Boga – zakończył ks. Guziak

Następnie rozpoczęła się adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni ucałowali krzyż. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. 


Zobacz: video1, video2

 

 

zdjęcia: Paweł Muszalski