"O, zaiste błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa".

"Jezus dziś przyszedł do nas. Przyszedł w Eucharystii i Komunii Świętej. Głośmy, że Jezus zmartwychwstał, że żyje, alleluja!" – powiedział kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej.

Homilię wygłosił ks. Adam Uniwersał, wicekustosz sanktuarium. Na początku przypomniał wiernym o tym, że zmartwychwstanie Pana Jezusa przynosi każdemu człowiekowi wolność. – Jak wielką pokusą dla nas wierzących jest zapomnienie o tym, że naszym przeznaczeniem jest chwała nieba, a nie wygodne życie na tym świecie. Jak łatwo tracimy z oczu nasze dziedzictwo i wolność w Chrystusie! – mówił do zebranych.

Ks. Uniwersał przypomniał zebranym o wydarzeniu chrztu Polski. – To wtedy, w ową pamiętną noc roku pańskiego 966 rozbłysło światło Zmartwychwstałego Chrystusa pełnym blaskiem na dworze Mieszka I, a potem w tysiącach polskich chat – mówił. Podkreślił, że właśnie tam sięgają korzenie „chrześcijańskiej i polskiej tradycji i wiary” naszych przodków. Jak dodał, dzisiejszej nocy Kościół celebruje obrzędy, aby przypomnieć o korzeniach chrześcijańskiego życia oraz po to, by „uzmysłowić nam wielką wartość sakramentu chrztu świętego”.

Po uroczystej procesji rezurekcyjnej kard. Stanisław Dziwisz w kilku słowach wyraził swoją wdzięczność dla licznie przybyłych pielgrzymów oraz mieszkańców Krakowa, a także podziękował im za aktywne uczestnictwo w uroczystościach Triduum Paschalnego.

Na zakończenie zwrócił się do wiernych słowami: – Jezus dziś przyszedł do nas. Przyszedł w Eucharystii i Komunii Świętej. Każdemu z nas powiedział: „Pokój wam!”. Idźmy z tym pokojem do naszych rodzin, środowisk, i głośmy, że zmartwychwstał, że Jezus żyje, alleluja! – podsumował.

Zobacz: video1, video2

zdjęcia: ks. Paweł Kummer, Paweł Muszalski