Brat Albert był duchowym przewodnikiem Karola Wojtyły: studenta, kapłana, biskupa, kardynała i papieża.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przewodniczył dzisiaj centralnym uroczystościom ku czci św. Brata Alberta. Eucharystię sprawowaną w naszym sanktuarium koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i abp Mieczysław Morzycki ze Lwowa. We Mszy św. wzięli udział również inni przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowieństwa i władz świeckich, a także ubodzy, podopieczni Caritas Archidiecezji Krakowskiej, artyści, oraz parafie, szkoły i fundacje, którym patronuje św. Brat Albert.

Metropolita krakowski, witając uczestników Eucharystii, podkreślał, że według św. Brata Alberta nędza „nie jest gdzieś na peryferiach człowieka”. „Ona jest dokładnie w tym miejscu, gdzie może zrodzić się największe uwznioślenie człowieka. Wszystkie inne rodzaje nędzy są wtórne wobec tego, kiedy brak człowiekowi odniesienia do Boga” – abp Marek Jędraszewski.

Abp Gądecki stwierdził w homilii, że ludzki głód ma dzisiaj różne nazwy, lecz „najbardziej niebezpiecznym jest głód, który pozostaje nienazwany”. „Patrząc na to, co nas otacza, wydaje się, że taki właśnie niebezpieczny głód wdziera się w polską kulturę, w systemy wychowania i komunikacji, wskutek czego niemal bezboleśnie zatracamy własną tożsamość kulturową i ludzką godność” – zauważył metropolita poznański.

Hierarcha podkreślił, że dziś konieczny jest „oddolny solidaryzm społeczny”, czyli taka dobroczynność, która „rodzi się poza instytucjami, jest spontaniczna i wyczulona na to, co w danym momencie się dzieje, kto naprawdę potrzebuje pomocy”. „Taki solidaryzm jest najpiękniejszy i najsilniejszy, dlatego zamiast utyskiwać na zło, skupmy się raczej na czynieniu dobra” – nawoływał kaznodzieja, dodając że tylko pod takim warunkiem odrodzimy się jako społeczeństwo.

Podczas uroczystości odczytano listy prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Mszę św. poprzedził koncert oratoryjno-kantatowy ku czci św. Brata Alberta.

Zobacz relację video: Procesja wejścia, przemówienie metropolity krakowskiego, psalm responsoryjny, homilia Przewodniczącego KEP, List Prezydenta RP, List Prezesa Rady Ministrów, RETRANSMISJA

Galeria zdjęć z koncertu

zdjęcia: ks. Paweł Kummer