Odwiedziny arcybiskupa Pompejów

Dzisiaj nasze sanktuarium nawiedził abp Tomasso Caputo zwierzchnik prałatury terytorialnej Pompejów skupionej wokół Papieskiego Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Arcybiskupowi towarzyszył  nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennachio. Podczas rozmowy arcybiskup Caputo wielokrotnie nawiązywał do nauczania świętego papieża, w tym do Listu Apostolskiego o różańcu, który na nowo odkrywa bogactwo modlitwy różańcowej.

Sanktuarium w Pompejach znane jest ze względu na Nowennę Pompejańską, której początki wiążą się z dwiema postaciami: błogosławionym Bartolomeo Longo, „apostołem różańca”, działającym w Pompejach od 1872 r., oraz Fortunatiną Agrelli z Neapolu, której Maryja objawiła się jako Królowa Różańca Świętego. Nieuleczalnie chora Fortunatina została uzdrowiona w 1884 r. po tym, jak wypełniła prośbę Maryi i odprawiła 6 nowenn, odmawiając każdego dnia cały różaniec. Bł. Bartolomeo Longo rozpropagował wówczas tę formę Nowenny w Kościele, a Papież Leon XIII uznał objawienia, które dały jej początek.

zdjęcia: ks. Paweł Kummer