kard. Dziwisz: „Jan Paweł Wielki był wybitnym apostołem”

Historia pontyfikatu Jana Pawła II nie zakończyła się z chwilą jego śmierci. „Jest on na inny, może jeszcze głębszy sposób obecny w życiu dzisiejszego Kościoła” – mówił dzisiaj kard. Stanisław Dziwisz. Osobisty sekretarz świętego papieża przewodniczył sumie odpustowej w dniu Uroczystości św. Jana Pawła II. Eucharystię koncelebrował Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek.

W homilii hierarcha wspominał, że Ojciec Święty zdawał sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji znajdował się świat podczas jego pontyfikatu. „Dostrzegał ruiny świata XX wieku, w którym do głosu doszły totalitarne ideologie. Sam doświadczył, czym był bezbożny i nieludzki system komunistyczny, panujący w wielu krajach świata” – przekonywał kaznodzieja, dodając, że papież był świadom wojen, nędzy i cierpienia milionów ludzi i zdawał sobie sprawę z postępującej sekularyzacji, która pozbawia mieszkańców ziemi najgłębszej nadziei. „Dlatego Jan Paweł II wyruszał na drogi świata, by z żywym słowem Bożym dotrzeć osobiście i umacniać braci w wierze. Inspirował również Kościół ważnymi dokumentami pontyfikatu, jak encykliki, adhortacje i listy apostolskie, niezliczone katechezy, homilie i przemówienia. W ten sposób słowo Boże docierało do wspólnoty Kościoła i niespokojnego świata”.

Kardynał Dziwisz przypomniał, że po śmierci Jan Paweł II „zaczął żyć nowym życiem w Kościele”, inspirującym się jego świętością, jego nauczaniem, jego stylem służby Bogu i człowiekowi. Przykładem jest Sanktuarium wzniesione ku jego czci w Krakowie oraz ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży, które są „owocem zasiewu Jana Pawła II”.

Na koniec kard. Dziwisz zapewnił, że w Janie Pawle II mamy „bliskiego, przyjaznego i skutecznego orędownika”. „Niech on nas w dalszym ciągu inspiruje do kroczenia drogami wiary i nadziei, drogami miłości i służby”.

Posłuchaj:

Pozdrowienie kard. Dziwisza
Homilia kard. Dziwisza
Błogosławieństwo i śpiew Boże coś Polskę
Chorał "Liebster Jesu, wir sind hier"