Błogosławieństwa ministrantów Słowa Bożego

"Stoicie tutaj, ponieważ chcecie być bliżej Boga i będziecie bliżej. Bliżej niż wasi koledzy. Ponieważ dziś oddajecie siebie Bogu na Jego służbę. Zadanie, które stoi przed wami jest piękne i odpowiedzialne - mówił do przyszłych lektorów kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. z obrzędem błogosławieństwa ministrantów Słowa Bożego.

"Dzisiejszy dzień jest dla was wyjątkowy. Stoicie tutaj, ponieważ chcecie być bliżej Boga i będziecie bliżej. Bliżej niż wasi koledzy. Ponieważ dziś oddajecie siebie Bogu na Jego służbę. Zadanie, które stoi przed wami jest piękne i odpowiedzialne - mówił hierarcha.

Nawiązując się do dzisiejszego czytania, kard. Dziwisz przypomniał, że św. Piotr zachęca do wzajemnej służby przez wykorzystywnie darów. "Wierzymy, że waszym szczególnym darem jest zdolność czytania. A więc proklamowania, poniekąd głoszenia Słowa Bożego. Jest to zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność. Służyć przy Ołtarzu Jezusa Chrystusa to niełatwe zadanie. Wymaga od was sumienności, punktualności, ale i odwagi. To jest też wasze wyznanie wiary w parafiach i środowiskach. Zapewne jesteście identyfikowani i rozpoznawani jako Ci, którzy są przy ołtarzu. Czasem może to być dla was trudne, ale się nie zrażajcie. Trwajcie w tym co dziś przypieczętujecie obrzędem błogosławieństwa".

Arcybiskup senior przypomniał także, że zadaniem ministranta i lektora jest stanie na straży świętości własnej służby nie tylko w kościele, ale także poprzez odpowiednią postawę w domu i w szkole. Hierarcha odwołał się wreszcie do osoby św. Justyna, patrona dzisiejszego dnia, który gorliwie zgłębiał słowo Boga i żył zgodnie z tym, co wyczytał: "I to jest dla was młodzi kandydaci na lektorów przykład i wyzwanie, bo aby żyć tym co się poznaje i czyta, trzeba w to uwierzyć".

zdjęcie: Jakub Wolski