W Sanktuarium św. Jana Pawła II będzie Kaplica św. Jakuba

Parafia św. Jakuba Apostoła oraz Bractwo św. Jakuba zainicjowali akcję budowy i wyposażenia kaplicy św. Jakuba Ap. w Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!", mając na uwadze wielki wkład Papieża Polaka w rozwój ruchu pielgrzymkowego, a przede wszystkim krzewienie idei wędrowania Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela. Akcja potrwa do 25 lipca 2015 roku.

Darczyńcy każdego 25 dnia miesiąca objęci są modlitwą podczas Mszy św. ku czci św. Jakuba w Diecezjalnym Sanktuarium w Więcławicach.

Kaplica wszystkich pielgrzymów

Założeniem jest, by to wyjątkowe miejsce, powstające z fundacji wszystkich pielgrzymów, stało się ważnym celem wędrówek i miejscem modlitwy pątników z całego świata. Kaplica usytuowana będzie w oratorium dolnego kościoła Bazyliki. W punkcie centralnym pomieszczenia znajdzie się figurka św. Jakuba Ap. – patrona pielgrzymów.

Zostań fundatorem kaplicy św. Jakuba!

Zobacz:
WSPARCIE   BUDOWY  KAPLICY   ŚW. JAKUBA W   CENTRUM  JANA PAWŁA II  W   KRAKOWIE

* * *
W dniu 19 października 2013r. odbyła się inauguracja działalności Sanktuarium Diecezjalnego św. Jakuba Apostoła w Więcławicach. Dekret erygowania sanktuarium św. Jakuba podpisał 5 września 2013r. Arcybiskup Metropolita Krakowski Stanisław Dziwisz. Ks. kardynał uznał szczególne znaczenie kościoła, będącego celem licznych indywidualnych i grupowych pielgrzymek, a także centrum inicjatyw religijnych i kulturalnych – krajowych oraz międzynarodowych. W więcławickiej świątyni leżącej przy Małopolskiej Drodze św. Jakuba od lat czczony jest obraz św. Jakuba Apostoła i otaczane są kultem relikwie patrona.
Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych jest czwartym w Polsce – po Jakubowie, Lęborku i Szczyrku sanktuarium patrona pielgrzymów i pierwszym sanktuarium pod tym wezwaniem w Małopolsce i diecezji krakowskiej.

Historia parafii w Więcławicach Starych sięga początkami 1326 roku. Drewniany kościół pw. św. Jakuba Apostoła zbudowany w 1340 r., został w połowie XVIII roku przebudowany w stylu barokowym i konsekrowany w 1757 roku. Świątynię charakteryzuje konstrukcja zrębowa postawiona na podmurówce, z zewnątrz obiekt jest odeskowany. Kościół jest jednonawowy i reprezentuje styl barokowy, zarówno jeśli chodzi o konstrukcję architektoniczną, jak i wystrój wnętrza. W wyniku dobudowania zakrystii od strony południowej w latach późniejszych bryła kościoła uległa zmianie. W kościele znajdują się trzy ołtarze rokokowe z połowy XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się otaczany czcią obraz św. Jakuba Starszego. Nad Apostołem, przedstawionym w całej postaci, anioł trzyma wieniec chwały. Natomiast u stóp Świętego anioły trzymają jego atrybuty: bukłak, kij pielgrzyma, miecz i muszlę. Po bokach obrazu znajdują się figury św. Piotra, św. Pawła, św. Stanisława Biskupa i św. Wojciecha. Wizerunek św. Jakuba (z książką i laską) znajduje się również w prawym skrzydle gotyckiego – niezwykle cennego tryptyku św. Mikołaja z 1477 roku. Wybitnym zabytkiem rzeźby cechowej z kręgu tzw. „pięknych Madonn” jest gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z około 1410 r. Po konserwacji rzeźba została umieszczona nad wspomnianym tryptykiem św. Mikołaja. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem – Matki Bożej Więcławickiej. Obraz ten jest także otaczany kultem, a w XVIII w. przy wizerunku było wiele wotów. Odpust św. Jakuba od wieków gromadził i nadal gromadzi rzesze wiernych. Jednym z wielu przejawów kultu św. Jakuba Apostoła Starszego i wiary w jego wstawiennictwo jest odprawiane każdego 25. dnia miesiąca nabożeństwo do św. Jakuba. Uczestniczą w nim mieszkańcy parafii, ale także licznie pielgrzymi z Krakowa i wielu zakątków Polski. W dniu 10 września 2007 r. ks. kardynał Stanisław Dziwisz wprowadził do świątyni relikwie św. Jakuba Apostoła i Bartłomieja. W niespełna trzy miesiące później (8 grudnia 2007 r.) przy parafii w Więcławicach Starych rozpoczęło działalność Bractwo św. Jakuba Apostoła Starszego.

Dekret erygujący sanktuarium odczytał ks. bp Grzegorz Ryś podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w Więcławicach Starych niedzielę 8 września br., na zakończenie Światowego Spotkania Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba. oraz VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela”. W spotkaniu i konferencji uczestniczyło 150 osób z 16 państwa świata. Warto jeszcze podkreślić, że w trakcie wspomnianej Mszy św. w nowym sanktuarium członkowie Zarządu Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych zostali włączeni do Ogólnoświatowego Arcybractwa św. Jakuba w Santiago de Compostela (Archicofradía Universal del Apóstol Santiago).

Franciszek Mróz – Prezes Bractwa św. Jakuba

Źródło: www.santiagokrakow.pl