Uncategorised

List abp. Marka Jędraszewskiego o papieskim Sanktuarium na Białych Morzach

                                    

Drodzy Bracia Kapłani!

"Człowiek tęskni za spotkaniem z Bogiem, a pielgrzymki kierują jego myśl ku przystani, do której może zawinąć na szlaku swoich religijnych poszukiwań" - mówił kilkanaście lat temu wielki papież Jan Paweł II podczas swego wystąpienia na temat teologicznych i duszpasterskich aspektów pielgrzymowania do sanktuariów. Papież podkreślił wtedy także, że sanktuaria jako miejsca modlitwy są «niczym kamienie milowe wskazujące drogę dzieciom Bożym wędrującym po ziemi». (św. Jan Paweł II, Przemówienie do Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, 25 VI 1999). 

Pragnę wyrazić ogromną radość, iż na terenie Archidiecezji jest wiele miejsc, do których wierni mogą udać się z pielgrzymką, która - jak nauczał św. Jan Paweł II - jest "symbolem indywidualnej wędrówki człowieka wierzącego śladami Odkupiciela" (Bulla „Incarnationis mysterium” 7). Wśród licznych sanktuariów diecezjalnych znajduje się także to, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata. Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach jest miejscem, w którym - można powiedzieć - trwa nowy rozdział posługi Jana Pawła II. Tak jak kiedyś - jako Metropolita Krakowski, a później Biskup Rzymu - stawiał przed nami drogowskazy i zachęcał do otwarcia drzwi naszych serc Chrystusowi, jedynemu Odkupicielowi człowieka, tak dzisiaj w tajemnicy świętych obcowania wyprasza u Boga dary dla wszystkich, którzy proszą Go o wstawiennictwo. Papieskie sanktuarium w Krakowie jest najważniejszym ośrodkiem kultu i pamięci największego z rodu Polaków i świętego papieża, dlatego cieszę się, że każdego 22. dnia miesiąca przybywają tu pielgrzymki z konkretnych dekanatów, aby uczestniczyć w "Archidiecezjalnym nabożeństwie ku czci św. Jana Pawła II". Proszę, by ono stało się cyklicznym wydarzeniem w życiu naszej Archidiecezji. Jeśli Bóg pozwoli, będę osobiście przewodniczył nabożeństwu w dniu 22 maja.

Dziękuję księżom dziekanom, proboszczom i wikariuszom, którzy odpowiadają na zaproszenie Sanktuarium i przybywają z wiernymi na comiesięczne uroczystości. Zachęcam czcigodnych Księży, aby wzorem poprzednich lat organizować do papieskiego Sanktuarium parafialną pielgrzymkę zgodnie z harmonogramem podanym przez Księdza Kustosza. 

Niech wstawiennictwo Apostoła Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła Wielkiego będzie dla nas źródłem siły w prowadzeniu wiernych na ostateczne spotkanie z Miłosiernym Ojcem. 

 

Z pasterskim błogosławieństwem

   abp Marek Jędraszewski
          Metropolita Krakowski

 

Zaproszenie Kustosza Sanktuarium

                                             
Czcigodni Kapłani!

W nawiązaniu do Listu Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego przesyłam harmonogram pielgrzymowania dekanatów do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie w ramach „Archidiecezjalnego nabożeństwa ku czci św. Jana Pawła II”. Szczegółowe zaproszenie zostanie przesłane do dekanatów miesiąc przed planowaną pielgrzymką. 
 

22.05.2017 r.
Dekanat - Białka Tatrzańska
Dekanat - Biały Dunajec
Dekanat - Jordanów
Dekanat - Zakopane

22.06.2017 r.
Dekanat - Kraków Mogiła
Dekanat - Kraków Bieńczyce
Dekanat - Kraków Bronowice
Dekanat - Czarny Dunajec

22.07.2017 r.
Dekanat - Kraków Prądnik
Dekanat - Kraków Podgórze
Dekanat - Maków Podhalański
Dekanat - Sucha Beskidzka

22.08.2017 r.
Dekanat - Kraków Kazimierz 
Dekanat - Kraków Prokocim
Dekanat - Myślenice
Dekanat - Pcim

22.09.2017 r.
Dekanat - Kraków Krowodrza
Dekanat - Jabłonka
Dekanat - Nowy Targ

22.10.2017 r.
Dekanat - Niedzica
Dekanat - Mszana Dolna
Dekanat - Rabka

22.11.2017 r.
Dekanat - Kalwaria 
Dekanat - Skawina
Dekanat - Wadowice Północ
Dekanat - Wadowice Południe

22.12.2017 r.
Dekanat - Kraków Borek Fałęcki
Dekanat - Kraków Salwator
Dekanat - Kraków Centrum

22.01.2018 r.
Dekanat -Mogilany
Dekanat - Sułkowice
Dekanat - Krzeszowice
Dekanat - Niepołomice

22.02.2018 r.
Dekanat - Czernichów
Dekanat - Dobczyce
Dekanat - Niegowić
Dekanat - Wawrzeńczyce

22.03.2018 r.
Dekanat - Bolechowice
Dekanat - Trzebinia
Dekanat – Wieliczka Wschód
Dekanat – Wieliczka Zachód

22.04.2018 r.
Dekanat - Babice
Dekanat - Chrzanów
Dekanat - Libiąż
Dekanat - Zator

                                 ks. Jan Kabziński
                               Kustosz Sanktuarium