Aktualności

„O tych, których kochaliśmy za życia, nie zapominajmy też po śmierci” św. Ambroży

Patron naszego sanktuarium - św. Jan Paweł II w rozważaniach na „Anioł Pański” w listopadzie 2003 roku powiedział: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.

Zbliża się miesiąc listopad. Jak co roku w tym miesiącu pragniemy zaprosić Was do wspólnej modlitwy za zmarłych. W szczególny sposób w modlitwie wypominkowej będziemy polecać zmarłych Dobroczyńców naszego Sanktuarium oraz bliskich Waszemu sercu, których imiona nam przekażecie. Za zmarłych wypominanych w wypominkach miesięcznych będziemy modlić się przez cały miesiąc listopad na różańcu świętym o godz. 16.30, a za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych będziemy odprawiać przez cały rok Msze św. w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 17.00, poprzedzając je modlitwą różańcową za zmarłych o godz. 16.30. W intencji zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych będziemy także modlić się w każdą niedzielę o godz. 7.45.


Zmarłych do wspólnej modlitwy można zgłaszać w zakrystii. Istnieje także możliwość przekazania imion drogich Wam zmarłych drogą internetową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 


Poszukując głębszego sensu „wypominek” należy zatrzymać się na 12 rozdziale 2 Księgi Machabejskiej. Czytamy w niej że: "„Święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby byli od grzechu uwolnieni”. Szczególnie ważna ta modlitwa jest wówczas, gdy nie ma pewności co do zbawienia danej osoby zmarłej (pewność mamy wtedy, gdy osoba zmarła jest beatyfikowana).

Dzisiejsze wypominki są kontynuacją starożytnych dyptyków, które były odczytywaniem imion zmarłych i modlitwą za nich. Wypominki mają podobny sens. Są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci. Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych, a następnie je odczytując wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w Bożej księdze życia. Znaczenie wypominek jest tym większe, że podobnie jak w starożytności, tak i dzisiaj, związane są one z Eucharystią. W intencji zmarłych wypisanych na kartkach wypominkowych odprawiana jest Msza święta.