Aktualności

Bezcenna relikwia - sutanna z dnia zamachu na Jana Pawła II została przekazana do Sanktuarium

W dniu 34. rocznicy zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II, Jego osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz przekazał do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie bezcenną relikwię. Jest to naznaczona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r. W tym dniu podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmed Ali Agca próbował zabić papieża. 

Podczas konferencji prasowej, kardynał Dziwisz opowiadał o tej bolesnej chwili sprzed 34. laty. "Papież stracił wtedy 3/4 krwi, był nieprzytomny. W końcu lekarze powiedzieli, że trzeba udzielić ostatniego namaszczenia" - wspominał Metropolita Krakowski. Ta relikwia - mówił hierarcha - jest także znakiem cudu uratowania Jego życia. Matka Boża z Fatimy ocaliła Jego życie". 

Po konferencji prasowej udostępniono miejsce, w którym znajduje się relikwia. W odsłonięciu uczestniczyła także siostra Tobiana, która sutannę w dniu zamachu przywiozła ze szpitala do Watykanu. "Trudno było dłużej trzymać ją w domu. Niech ona będzie świadkiem tego zamachu, ale i świadkiem wielkości Jana Pawła II - mówił kardynał.

Obecnie bezcenna relikwia znajduje się w szklanej gablocie w Kościele Górnym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. 

Galeria zdjęć z konferencji prasowej.

Wystąpienie Metropolity Krakowskiego.

 

zdjęcia: ks. Paweł Kummer