Młodzież przyjęła symbole ŚDM

„Światowe Dni Młodzieży to jest czas, kiedy w Kościele działa Duch, a naszym najważniejszym zadaniem dzisiaj jest otworzyć nasze serca na Jego powiew i pozwolić przemieniać się Bożej miłości” – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św., która zainaugurowała peregrynację symboli ŚDM w Archidiecezji Krakowskiej.

W Eucharystii uczestniczyli także kapłani i młodzież Kościoła greckokatolickiego z jego zwierzchnikiem w Polsce abp. Eugeniuszem Popowiczem, duszpasterze młodzieży z Krakowa i archidiecezji, oraz pielgrzymi z Regionu Marche w Italii, którzy przybyli do Sanktuarium na uroczystość poświęcenia Kaplicy Matki Bożej Loretańskiej.

Po powitaniu u progu kościoła, symbole ŚDM zostały uroczyście wniesione do świątyni przez przedstawicieli młodych ludzi.

W homilii bp Damian Muskus przypomniał, że symbole ŚDM: krzyż i ikona Maryi Salus Populi Romani przemierzają Polskę od ponad dwóch lat „niepostrzeżenie, bez medialnego szumu i zainteresowania świata”. Zaznaczył, że autentyczne spotkanie z krzyżem wiąże się ze wstrząsem i nie może nikogo pozostawić obojętnym na zło i cierpienie. „Ostatecznie bowiem chrześcijaństwo oznacza radykalizm czynów, nie słów. Nie rozgrywa się w sferze ideowych deklaracji i pobożnych wzruszeń, ale w konkrecie spotkania z drugim człowiekiem” - mówił. Kaznodzieja podkreślił, że krzyż, który stał się symbolem Światowych Dni Młodzieży, jest także symbolem młodości jako takiej. „Jan Paweł II dał wyraz wielkiemu zaufaniu młodym ludziom, gdy im ten krzyż powierzał. Zaufał im, że się go nie przestraszą, że poniosą go przez świat i będą przekazywać dalej, na przekór opiniom, które próbują wmawiać, że trud się nie opłaca, wierność jest przereklamowana, a życie jest zabawą bez celu” - stwierdził bp Muskus. Wezwał też młodych, by wsłuchali się w swoje serca i zastanowili, co ich przyciąga do krzyża.

Peregrynacja symboli ŚDM w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczyna ostatni etap duchowych przygotowań polskiej młodzieży do lipcowego spotkania, któremu będzie przewodniczył papież Franciszek.

Zobacz video:

Przekazanie Symboli ŚDM